Styl prowansalski: kwintesencja ciepła, przytulności i stylu

Wędrując po południu Francji, nie sposób nie zachwycić się urokiem lawendowych pól, winnic pełnych dojrzałych owoców, z których powstaje doskonałe wino, czy ciepłym słońcem oraz aromatem świeżego tymianku, rozmarynu oraz estragonu. Urokliwa przyroda jednak to nie wszystko, co fascynuje i wprawia w dobry nastrój. Prowansja to również magicznie ciepłe wnętrza – takie, które urzekają od pierwszego wejrzenia.

Sofy w stylu prowansalskim 

Co nadaje im tego wyjątkowego klimatu? Spójrzmy bliżej na styl prowansalski – stworzenie aranżacji nim inspirowanej nie jest trudne.

Kolorystyczna uczta dla zmysłów

Prowansalski styl nie jest nachalny i nie uderza nas jaskrawymi barwami czy intensywnymi wzorami. W salonie urządzonym w klimacie rodem z południa Francji czekać na nas będą jasne i neutralne barwy – takie, które działają kojąco i relaksująco i doskonale odbijają promienie słoneczne, pozwalając wnętrzu rozbłysnąć. Dominuje, co oczywiste, biel. Biel, która nie tylko optycznie powiększa przestrzeń, ale nadaje jej czystości, niewinności, a zarazem bardzo domowego charakteru. Łączy się ona najczęściej z subtelnymi odcieniami beżu, brązu, zielonych oliwek, brudnego błękitu, czy też delikatnych żółcieni – tworząc harmonijną całość, która nie zaburza równowagi.

Drewno i metal

W Prowansji nie znajdziemy we wnętrzach mebli ani dodatków wykonanych z plastiku, czy też połączenia metalu i szkła. Tradycyjne tworzywa, a więc przede wszystkim wysokiej klasy drewno – najlepiej delikatnie przetarte i utrzymane w nieco rustykalnym stylu, a także żelazo i inne solidnie prezentujące się metale to fundament aranżacji każdego francuskiego wnętrza.

Pamiętać przy tym trzeba, że styl prowansalski nie jest ponury i monotonny. W aranżacjach nie trzeba się zatem obawiać łączenia dekoracji czy mebli z różnych rejestrów stylistycznych – choćby typowych wiejskich drewnianych stołów z wytwornymi fotelami tapicerowanymi w typowo salonowym stylu. Na takie kontrasty możemy sobie bez obaw pozwolić, tworząc dzięki temu przytulną i przystępną przestrzeń, która sprzyjać będzie relaksowi.

Meble tapicerowane w stylu prowansalskim 

W otoczeniu natury

Wnętrza inspirowane stylem z południa Francji zawsze będą stały po stronie natury. I nie chodzi tutaj wyłącznie o dominację drewna, kamionki, czy też żelaza. Naturę widać także w ozdobach i dekoracjach. Elementy tekstylne w prowansalskim stylu, a więc zasłony, obrusy, serwety czy też tapicerki sof oraz foteli i krzeseł zazwyczaj okraszone są delikatnymi wzorami florystycznymi – liście i owoce winogron, pnący się bluszczy czy kłosy zboża wplecione w naturalne tkaniny – choćby lniane płótno czy bawełnę – wpiszą się w przestrzeń salonu, sypialni czy kuchni idealnie, nadając im nieco rustykalnego charakteru. Nie trzeba się również obawiać dodatków ceramicznych czy metalowych, które postawia aranżacyjną kropkę nad „i”.

Styl prowansalski bez wątpienia urzeknie każdego, kto ceni sobie pełne ciepła, domowego klimatu, ale też elegancki i finezji wnętrza. Decydując się na taką aranżację, stwarzamy w domu czy mieszkaniu doskonałą atmosferę – tak do wypoczynku, jak relaksu w gronie rodzinnym, czy pracy. Wpuszczenie do domu południowego słońca, pozwoli zachować doskonały nastrój przez cały rok – bez względu na to, czy na zewnątrz klimat jest bardziej prowansalski, czy też syberyjski.
Sprawdź nasze sofy z funkcją spania!
Sofy prowansalskie 


Projekt i realizacja 2014 Dih
Pozycjonowanie: specctore@gmail.com