Jak wybrać materiał obiciowy ?

Tapicer to prawdziwy sztukmistrz, dzięki któremu stare i nieestetyczne już meble przechodzą prawdziwą metamorfozę. Wystarczy oddać zużytą i brzydką sofę / kanapę, krzesło czy fotel, by otrzymać zupełnie nowy i odmieniony mebel. Efekt końcowy zależeć będzie jednak od odpowiednio wybranego materiału obiciowego.

tkaniny dekoracyjne

Tkaniny na obicia to szerokie możliwości wyboru, to feeria kolorów i wzorów. Ale to także różna jakość, a właśnie od jakości tekstyliów zależeć będzie przede wszystkim wytrzymałość kolejnego obicia. Dlatego warto zwracać uwagę nie tylko na wzornictwo i barwy, ale przede wszystkim na odpowiednią osnowę.

Rodzaje materiałów obiciowych

Hurtownie i sklepy z tekstyliami aż pękają w szwach od ilości tkanin. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie materiały będą odpowiednie jako tapicerka. Poniżej prezentujemy te najbardziej popularne.

  • Surówka lniana – gruba tkanina wyróżniająca się dość grubym splotem.
  • Sztruks – warstwowy materiał z charakterystycznymi podłużonymi prążkami. Może mieć fakturę strzyżonych włosków.
  • Szenil – produkowana ze specjalnej nici szenilowej, tkana na wątku runowym. Posiada charakterystyczne krótkie włoski.
  • Alcantara – produkowana z drobnych i odpowiednio splecionych mikrowłókien poliestru i poliuretanu (niekiedy cieńszych niż ludzki włos).
  • Mikrofaza – składa się z mikrowłókien (o gęstości mniejszej niż 1 denier). Tkana na przędzy syntetycznej. Może być delikatnie nabłyszczana.
  • Żakard – tkanina tkana na specjalnej maszynie żakardowej. Stanowi połączenie poliestru i domieszki bawełny. Dostępna w szerokim wachlarzu wzorów i kolorów. 
  • Plusz –jest to grupa tkanin produkowana z okrywy runowej (włókiennej). Do tego typu tekstyliów zalicza się: welur, aksamit, welwet.

Pamiętaj, że na obicia sprawdzają się wyłącznie te tkaniny, które charakteryzują się większą wytrzymałością. Ich osnowa musi być mocniejsza – tylko wtedy będzie odporna na przetarcia. A biorąc pod uwagę fakt, że najczęściej tapicerujemy kanapy, sofy, fotele czy siedziska krzeseł, tkanina jest szczególnie narażona na przecieranie się.

tkanina gładka

Jaki wzór i kolor?

Szeroka paleta wzorów i kolorów tkanin obiciowych sprawia, że trudno zdecydować się na jeden materiał. Warto jednak kierować się nie tyle modowymi trendami, co dostosowaniem tkaniny do całej aranżacji wnętrza. Dzięki temu tapicerowana sofa, fotel czy krzesło będą idealną kompozycją całej stylizacji pomieszczenia.

Jeśli całość wnętrza jest dość stonowana, możesz pozwolić sobie na odrobinę fantazji, wybierając barwne i wzorzyste materiały obiciowe. Jeżeli jednak ściany pomieszczenia są dość kolorowe, warto jednak postawić na barwy stonowane i gładkie tkaniny, unikając tym samym krzykliwego efektu i kiczu.

tkanina dekoracyjna

Dobierz właściwą ilość materiału

Jeśli masz już wybraną tkaninę obiciową, czas przystąpić do jej zakupu. Musisz jednak dokładnie zaplanować jej ilość. Czasami nie wystarczy standardowy pomiar, ponieważ niektóre tkaniny wymagają tego, by łączone były tam, gdzie kończy się jeden wzór, a zaczyna drugi. Dzięki temu pionowe i poziome elementy mebla będą wyglądać identycznie, a przez to estetycznie.

Jeżeli nie wiesz, ile materiału będzie potrzebne, zapytaj tapicera. Pamiętaj jednak, żeby zawsze kupować o 10-15% więcej tkaniny niż to wynika z obliczeń, by uniknąć przykrych niespodzianek. 

meble designerskie


Projekt i realizacja 2014 Dih
Pozycjonowanie: specctore@gmail.com