Jaki kolor wybrać do wnętrza ?

Kolory mają ogromną moc – są w stanie zbudować atmosferę w pomieszczeniu, optycznie powiększyć lub zmniejszyć powierzchnię, nadać przytulności lub spotęgować minimalistyczny charakter wnętrza. Nie zawsze więc upodobania modowe są jedynym słusznym doradcą. Wybór kolorystyki pomieszczeń warto uzależnić od kilku innych kryteriów.

Kolorowy pokój

Nie da się ukryć, że umiejętny dobór kolorów ścian w mieszkaniu to trudna sztuka. Jeśli jednak się ją posiądzie, wówczas można osiągnąć niebywały efekt wizualny.

Poznaj znaczenie kolorów

Każdy kolor ma swoje znaczenie, mają swoje psychologiczne oddziaływanie. To dlatego w jednych pomieszczeniach czujemy się lepiej niż w innych. Sprawdź więc, co mówią najbardziej popularne barwy.

Kolor żółty kojarzony jest głównie z optymizmem. Uważa się, że pobudza on zdolności organizacyjne i może nawet dodawać pewności siebie. Dlatego zaleca się malowanie na żółto ścian we wnętrzach, w których pracujemy lub uczymy się. Kolor ten świetnie sprawdzi się również w salonach i jadalniach.

Kolor czerwony kojarzony jest z barwą potęgującą motywację. Sprawia, że wnętrza zyskują na przytulności. Ponadto dodają chęci do działania i pobudzają. Ponadto może wpływać pozytywnie na kontakty międzyludzkie, ponieważ kojarzony jest z miłością. Dlatego czerwień bardzo często wybierana jest jako kolor ścian sypialni – tutaj jednak trzeba uważać, by nie wybrać odcienia zbyt intensywnego, bo może sprzyjać bezsenności.

Kolor pomarańczowy oddziałuje pozytywnie, chroniąc przed złymi emocjami i działając pobudzająco. Wpływa także na fizjologię, pobudzając pracę układu pokarmowego – dlatego świetnie sprawdzi się w kuchni i jadalni – pomieszczeniach, gdzie przygotowywane i spożywane są posiłki.

Kolor niebieski działa uspokajająco i łagodzi napięcie nerwowe spowodowane stresem. Dlatego świetnie sprawdzi się we wnętrzach, które mają służyć odpoczynkowi i relaksowi – w salonach i sypialni. Jest także dobrym kolorystycznie rozwiązaniem w przypadku łazienek.

Kolor fioletowy kojarzony jest ze spokojem i wyciszeniem. Wpływa na rozwój wyobraźni oraz intuicję. W kolorze fioletowym możesz pomalować jedną ścianę salonu lub sypialni albo cały przedpokój.

Kolor zielony działa uspokajająco i zwiększa uczucie zrelaksowania. Dlatego świetnie sprawdzi się jako kolor ścian w salonie lub innych pomieszczeniach przeznaczonych do odpoczynku.  

Salon w stylu angielskim

Jeśli chcesz optycznie skorygować wielkość wnętrza

Niektóre kolory mogą zwiększyć lub pomniejszyć optycznie pomieszczenie, a to pozwala na korygowanie wielkości wnętrza.

Jeżeli chcesz zwiększyć przestrzeń, wybieraj kolory „cofające się”, czyli takie tworzące wrażenie głębi. Do małych pomieszczeń świetnie więc sprawdzą się kolory jasne, np. biały. Warto także sięgnąć po paletę chłodnych barw, np. niebieski czy zielony – i one będą sprawiały wrażenie „cofania się”.

Chociaż duże pokoje są przestronne i wygodne, mogą sprawiać wrażenie surowości. Jeśli więc chcesz je optycznie zmniejszyć, stosuj kolory „wychodzące w przód”, czyli te zmniejszające przestrzeń optycznie. Do takich barw zalicza się m.in. czerwony, żółty, pomarańczowy.

pokój dzienny w stylu angielskim

Jeśli chcesz spotęgować atmosferę we wnętrzu

Odpowiednie kolory ścian mogą nadać wnętrzu odpowiedniego charakteru. Właściwie dobrane, mogą spotęgować albo atmosferę ciepła lub dodać surowości – jeśli chcesz stworzyć prawdziwie minimalistyczne i nowoczesne wnętrze.

Jeśli zależy ci na nadaniu wnętrzom przytulności, wybierz kolor żółty, pomarańczowy lub limonkowy. Jeżeli chcesz osiągnąć efekt odwrotny, nawiązując do stylu industrialnego, zdecyduj się na biel połączoną z czarnym akcentem, a także kolory szare (w różnych odcieniach).

Pamiętaj jednak, że wybór kolorów do poszczególnych wnętrz, to wyłącznie twoje indywidualne upodobania. Bo jeśli zamarzy ci się salon cały w brązach lub intensywnie czerwony gabinet, kto ci tego zabroni? 
Polecamy naszy sofy narożne rozkładane!

Kolorowy pokój dziennyProjekt i realizacja 2014 Dih
Pozycjonowanie: specctore@gmail.com