Szlachetność zamknięta w drewnie dębowym


Nie bez powodu mówi się „silny jak dąb”. Drzewo to od dawna stanowi symbol długowieczności, mocy oraz wzniosłości. To w nim skrywa się prawdziwa szlachetność i elegancja. Dlatego drewno pozyskiwane z dębu wykorzystywane jest na szeroką skalę w stolarce wewnętrznej, budownictwie oraz meblarstwie.
Szlachetne drewno dębowe

Dąb należy do najstarszych gatunków drzew. Zaliczany do rodziny bukowatych, obejmuje około 200 gatunków, które występują niemal wyłącznie w strefie umiarkowanej oraz wyższych partiach gór strefy tropikalnej.

Drewno dębowe o szerokich możliwościach

Drewno dębowe uważane jest za jedno z najcenniejszych gatunków przemysłowych. Swoją popularność zawdzięcza szerokiemu zastosowaniu, stając się surowcem najwyższej jakości. Powierzchnię drewna można lakierować, bejcować czy olejować.

Drewno dębowe można zastosować jako:

  • - drewno na okleiny
  • - drewno na okładziny
  • - drewno na parkiety
  • - drewno na meble

Bardzo często dęby wykorzystuje się w budownictwie, pozwalając tworzyć solidne i wytrzymałe konstrukcje podziemne, nadziemne. Drewno tego gatunku stosowane jest także w budownictwie wodnym, choćby do budowy statków. Zaś kora pozyskiwana z dębu stanowi doskonały i niezwykle cenny surowiec garbarski.

Dąb dębowi nie jest równy

Drewno pozyskiwane z dębów różni się swoimi właściwościami. Drewno bielaste charakteryzuje się żółtawo-białym zabarwieniem. Typowe dla niego jest to, że właściwie nie nadaje się do dalszej obróbki.

Inaczej jest w przypadku drewna rdzeniowego. Jasnożółtawo-brązowy kolor wpadający w odcień żółtawo-czerwonany to cecha charakterystyczna. Drewno jest twarde i ciężkie, a przy tym podatne na dalszą obróbkę. To właśnie z niego powstają eleganckie meble, a także podłogi czy nawet drewniane sufity.

Szlachetne meble drewniane

Chociaż drewno dębowe wyróżnia się szerokim zastosowaniem, najczęściej wykorzystywane jest do produkcji mebli. Mebli, które są synonimem elegancji, stylu oraz najwyższej jakości. Posiadają wysoką odporność na zużycie, dlatego są w stanie przetrwać ducha czasu. Trzeba jednak wcześniej je odpowiednio „zaimpregnować”, ponieważ w postaci surowej – w kontakcie ze światłem – ma tendencję do ciemnienia. Z tego też powodu producenci mebli z drewna dębowego stosują odpowiednie środki światłoochronne. Dzięki nim meble dębowe zachowują swoje walory estetyczne przez wiele lat.  
meble wykonane z drewna dębowego
 

„Król drzew liściastych” to jedno z najstarszych gatunków drzew rosnących w Europie. Dąb, bo o nim mowa, jest bardzo wdzięcznym surowcem przemysłowym, wykorzystywanym jednak nie tylko do produkcji mebli.

Ktoś kiedyś powiedział, że drewno dębowe można wykorzystać nawet na 250 sposobów, co świadczy o jego nieograniczonych możliwościach. Taki potencjał tkwi w jego specyficznych parametrach.

Drewno łatwe w obróbce

Drewno dębowe charakteryzuje się dużą podatnością na skrawanie oraz łuszczenie. Dlatego świetnie sprawdza się do produkcji wielu przedmiotów codziennego użytku – szczególnie tych, które wymagają zastosowania okuć czy śrub.

Dodatkowym plusem jest fakt, że drewno dębowe można pokrywać lakierami czy bejcami – a to wszystko bez obaw o utratę naturalnych właściwości. I w tym przypadku pozwala to na nieograniczone możliwości (choćby kolorystyczne).

Kolejną cechą drewna dębowego jest wysoka twardość (około 78MPa), dzięki czemu wykorzystywany jest na szeroką skalę w technice. Wykonane z takiego drewna meble będą z pewnością służyć przez wiele lat, zachowując swoje walory – i użytkowe, i estetyczne.

Drewno dębowe charakteryzuje się lekko czerwonawo-brązowym odcieniem, co uzyskuje się w efekcie „parowania” świeżo ściętych pni. Jest to zabieg, którego celem jest nie tylko otrzymanie ciepłego odcienia drewna, ale przede wszystkim zmniejszenie skłonności do pęcznienia i wypaczania.

Cenne meble z drewna dębowego

Dąb dorasta bardzo wolno w cieniu starych drzew. Drewnem użytkowym staje się dopiero w wieku 100-140 lat. I właśnie z tego powodu produkowane elementy z tego drzewa są niezwykle cenne.

Decydując się na meble z drewna dębowego, można mieć pewność ich wysokiej trwałości. Zachowując staranną dbałość o naturalne wyroby, wszystkie elementy z pewnością posłużą wiele lat. I to nawet dłużej niż mogłoby się wydawać.

Sprawdź nasze narożniki z funkcją spania codziennego !

 ława z drewna dębowegoProjekt i realizacja 2014 Dih
Pozycjonowanie: specctore@gmail.com