Jak dobrać sofę do wnętrza?

Sofa, kanapa, wersalka ,narożnik, dawniej – otomana czy szezlong. Bez tych mebli nie można obejść. Służą do wypoczynku, można się na nich wygodnie rozsiąść czy rozłożyć, drzemiąc w ciągu dnia, spędzając czas z domownikami czy gośćmi. W razie potrzeby te tapicerowane meble mogą służyć jako okolicznościowe lub stałe miejsce do spania.

sofy nowoczesne

Porzućmy dywagacje na temat, czy dany mebel to sofa czy kanapa. Może to mieć znaczenie dla producenta, jednak użytkownicy używają tych nazw zamiennie. I tak chodzi o mebel tapicerowany, z wygodnym siedziskiem i oparciem, przeznaczony do siedzenia dla kilku osób, a przy odpowiedniej wielkości  i z możliwością rozłożenia - z funkcją spania.

Sofa – wizytówka salonu

Trudno sobie wyobrazić salon, zwany też dużym pokojem, bez wygodnej sofy. W tym pomieszczeniu bowiem odpoczywamy, oglądamy telewizję, zajmujemy się czytaniem i rozmowami, popijamy herbatkę, przyjmujemy gości. Usadowienie się na wygodnej sofie gwarantuje oczekiwany relaks. A że sofa to mebel duży, zwracający uwagę, można przyjąć, że to wizytówka pomieszczenia. Warto więc poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniego mebla, który – spełniając funkcje użytkowe – będzie jednocześnie ozdobą pokoju. Czym się kierować przy zakupie sofy?

  • Wielkość

Wielkość sofy należy uzależnić od wielkości pomieszczenia. Mała sofa w dużym salonie „zniknie”, nie zrobi wrażenia. Natomiast duża w małym pokoju zatłoczy wnętrze, będzie wyglądać ciężko i niezgrabnie. W każdym metrażu dobrze się sprawdza sofa narożnikowa.

O rozmiarach sofy powinna też decydować aranżacja wnętrza. Jeśli wnętrze urządzone jest w stylu minimalistycznym, gdzie ograniczona jest liczba mebli, gdzie rezygnuje się z foteli i krzeseł, kanapa powinna pomieścić kilka osób. Do tego niski stolik i ze dwie pufy stworzą przytulny kącik wypoczynkowy.

  • Obicie

Rodzaj tkaniny obiciowej powinien zapewniać długoletnie użytkowanie. Tak więc trwały kolor, wysokiej jakości tkanina gwarantuje trwałość, a także estetykę mebla. Meble z naturalnej czy ekologicznej skóry są łatwe w utrzymaniu czystości i konserwacji, jednakże trzeba z nich zrezygnować, gdy w mieszkaniu rezyduje kot czy pies, który ostrymi pazurkami porysuje obicie. Wysokiej jakości bawełna, którą łatwo odkurzyć i wyczyścić, będzie odpowiednia do każdego wnętrza. 

W doborze koloru obowiązują dwie sprzeczne zasady, do wyboru według upodobania użytkowników. Pierwsza zasada mówi o harmonijnym połączeniu kolorów i odcieni wszystkich tkanin w pomieszczeniu (zasłony, dywany) oraz ścian. Druga zasada pozwala na wprowadzanie kontrastu. Soczysty, nasycony kolor sofy może być może być jaskrawą plamą na tle białych czy szarych ścian i przeciwnie – szare obicie kanapy „uspokoi” jaskrawość ścian.

Kto lubi kolorowe poduszki rzucane na kanapę, niech wybierze stonowaną barwę tapicerki. Pamiętajmy też, że wypoczynkowi sprzyjają umiar i harmonia. Mocne kolory, wzorzyste desenie raczej pobudzają niż wyciszają.

sofy designerski

  • Walory użytkowe

Czy sofa ma służyć tylko do siedzenia, czy też nocą zastąpi łóżko? Odpowiedź na to pytanie jest niezbędna przy wyborze takiego mebla. Do małych mieszkań warto wybrać sofę z funkcją spania. W dzień nie zajmuje dużo miejsca, a nocą po rozłożeniu  przyda się jako dodatkowe miejsce do spania, choćby dla gościa. Przy zakupie rozkładanej sofy koniecznie trzeba zwrócić uwagę na sposób rozkładania  (czy ma przewracany bok, czy też wysuwaną skrzynię), by zmieściła się w umeblowanym pokoju.

Dla wielu użytkowników znaczenie ma miękkość tapicerki. Jedni wolą zapaść się w miękkie obicie, drudzy wolą stabilne oparcie. Sofa, która ma służyć wyłącznie do siedzenia, może się swobodnie uginać. A jeśli ma służyć także do spania, powinna być twardsza, by dać odpowiednie podparcie kręgosłupowi.


Projekt i realizacja 2014 Dih
Pozycjonowanie: specctore@gmail.com