Jak czyścić skórę naturalną?

Skórzane sofy w salonie to kwintesencja elegancji i poczucia stylu. By jednak zachowały swój estetyczny wygląd przez cały okres użytkowania, należy o nie odpowiednio dbać.Skórzana sofa to centralny element każdego salonu. To właśnie tutaj odbywają się rodzinne lub przyjacielskie spotkania, podczas których kanapa jest szczególnie narażona na zabrudzenia czy uszkodzenia. Jednak starannie pielęgnowana, na dłużej zachowa swoje pierwotne właściwości i walory estetyczne.

Wskazane systematyczne czyszczenie

Czyszczenie skóry naturalnej powinno mieć charakter cykliczny. Sofy tapicerowane pielęgnowane „od przypadku do przypadku” nigdy nie będą w stanie na długo zachować swoich walorów. Dlatego kluczową rolę odgrywa systematycznie pielęgnowanie.

Warto regularnie (co kilka dni) dokładnie usuwać wszelkie zabrudzenia z tapicerki. Co możesz zrobić?

  • Zastosować gotowy środek do czyszczenia mebli tapicerowanych skórą naturalną.
  • Przygotować domowy specyfik czyszczący, tzn. płatki mydlane połączyć z wodą.

W ten sposób pozbędziesz się wszelkich zanieczyszczeń, dzięki którym sofa ze skóry naturalnej odzyska swój dawny kolor.

Podczas czyszczenia należy pamiętać, by nie szorować tapicerki zbyt mocno oraz by nie stosować ostrych gąbek. Dużo lepiej sprawdzi się miękka flanelowa ściereczka.

Unikaj odplamiaczy

Na skórzanej sofie pojawiła się plama? Zapomnij o stosowaniu odplamiaczy oraz innych środków chemicznych. Silnie działające potrafią zniszczyć wierzchnią warstwę skóry, dając zupełnie odwrotny efekt.

Plamy staraj się usuwać od razu po ich pojawieniu się – wtedy istnieje większa szansa, że bez problemów pozbędziesz się zabrudzenia. Zacznij od wody z mydłem, a dopiero potem sięgnij po specjalne preparaty do usuwania plam ze skórzanych tapicerek.

Chroń przed wysychaniem

Największym jej wrogiem jest wysoka temperatura oraz suche powietrze – tak częste w naszych mieszkaniach. Efekt? Skóra wysycha, staje się krucha i jest bardziej narażona na pęknięcia. By temu zapobiec, należy pamiętać o częstym nawilżaniu.

W tej roli świetnie sprawdzi się kwas stearynowy. Można także regularnie natłuszczać tapicerkę oliwką kosmetyczną – najlepiej zrobić to na noc, by specyfik zdążył się wchłonąć.

Pamiętaj też, by nie ustawiać sofy skórzanej blisko kaloryferów czy innych źródeł ciepła. Wpłynie to bowiem na szybszą utratę wilgoci.

Pamiętaj o częstej konserwacji

Skóra naturalna, jeśli ma zachować swoje walory, musi być też odpowiednio konserwowana.

Od czasu do czasu należy także zastosować środek impregnujący, który pozwoli na przedłużenie trwałości skórzanej sofy. Taki specyfik nie tylko zabezpiecza przed uszkodzeniami, ale również odświeża, chroni kolor przed wyblaknięciem oraz zwiększa odporność na wycieranie i pęknięcia. Środki impregnujące warto stosować przynajmniej raz na 3-4 miesiące.

Konserwując skórę naturalną, zwróć uwagę na miejsca szczególnie narażone na wycieranie czy zabrudzenia, tj. siedzisko, oparcie, podłokietniki.

Skórzane sofy z dala od słońca

Skóra naturalna, jeśli jest nadmiernie eksponowana na słońcu, szybko traci swój pierwotny kolor. Płowieje, tracąc swoje walory estetyczne. Promienie słoneczne nie tylko powodują blaknięcie, ale również narażają na szybszą utratę wilgotności.

Jeżeli nie chcesz do tego dopuścić, trzymaj sofy skórzane z dala od słońca. Nie wystawiaj ich na nasłoneczniony balkon lub taras. 

Zanim nałożyć preparat na całą sofę…

… lepiej sprawdź jego działanie na mniejszym fragmencie. W ten sposób unikniesz przykrej niespodzianki, gdy wybrany środek okaże się dość inwazyjny i nieodpowiedni do czyszczenia czy pielęgnacji. Dzięki temu upewnisz się, że skóra nie przebarwi się lub nie wyschnie.


Projekt i realizacja 2014 Dih
Pozycjonowanie: specctore@gmail.com