Jak zaaranżować kącik wypoczynkowy, czyli o wyborze sofy, foteli i stolika

Opublikowany: 2015-01-22 23:57:54
Kategorie: Wnętrza

Miejsce do relaksu powinno być tak urządzone, by sprzyjało odpoczynkowi, było przytulne i  nastrojowe. Niezbędne meble to wygodna sofa, fotele i niski stolik. Jak je dobrać?

sofa pikowana

Na pierwszy ogień – sofa

Sofa, zwana też kanapą,  to bardzo praktyczny mebel. Nie może się bez niej obejść żaden salon. Powinna być odpowiednio duża, by swobodnie mogły na niej zasiąść co najmniej  2-3 osoby. Jednakże rozmiar uzależniamy głównie od metrażu wnętrza. Sofa bowiem nie powinna przytłaczać pozostałego umeblowania. Ciekawym pomysłem aranżacyjnym wnętrz jest ustawienie dwóch niedużych kanap po przeciwnych stronach kawowego stolika. W salonach łączonych z otwartą kuchnią warto ustawić kanapę w taki sposób, by oddzielała ona te dwie funkcje.  W tym celu dobrze się sprawdza sofa narożnikowa. W dużej przestrzeni tworzy przytulny kącik.

Bardzo ważny jest dobór koloru kanapy. Ponieważ zwykle ozdabiają ją kolorowe poduszki, warto wybrać stonowany odcień obicia, by wydobyć walory estetyczne pozostałych tkanin i przedmiotów dekoracyjnych w pomieszczeniu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by sofa przyciągała wzrok nasyconą barwą  albo wyrazistym deseniem obicia. Trzeba jednakowoż zadbać o to, by we wnętrzu nie stworzyła się męcząca wzrok kakofonia kolorów i wzorów. Odpoczynkowi sprzyja bowiem harmonia i umiar.

Sofa to wygodne siedzisko, jednak ustawiona przy stoliku, gdzie pije się gorące napoje i pojada przysmaki, powinna być na tyle twarda, by jej użytkownik miał stabilne podparcie, a nie zapadał się w miękkość poduch. Co innego, gdy ma służyć do częstego polegiwania czy posiadywania do oglądania telewizji czy słuchania muzyki.

Na drugi ogień – fotele

Fotele przestały być niezbędnym elementem wyposażenia naszych mieszkań. Znikają wraz z wersalkami, które niedawno w komplecie, zwanym popularnie „wypoczynkiem” stanowiły podstawowe umeblowanie kącików wypoczynkowych. Warto jednak fotelom przywrócić należną im rangę. Można je kupić wraz z sofą, co tworzy harmonijną całość. Nieźle wygląda też ustawienie fotela zupełnie odmiennego w stylu i kolorze. Jednobarwna nowoczesna sofa w zestawie z wzorzystym fotelem retro stworzą niepowtarzalną i oryginalną aranżację salonu.

Fotel, pled i książka, do tego może jeszcze kominek i już tworzy się nastrój, o którym marzy zaganiany człowiek.

fotel z zaokrąglonymi bokami

Stolik kawowy – niezbędny dodatek do sofy

Wygodna kanapa, a przy niej niski stolik, by położyć książkę, postawić filiżankę aromatycznej herbaty i talerzyk z ciasteczkami, to wyposażenie większości współczesnych salonów i saloników. Do wyboru mamy nowoczesne stoliki ze szklanym blatem, okrągłe bądź prostokątne, tradycyjne i klasyczne drewniane „jamniki”. Ich dobór uzależniamy od stylu pozostałego umeblowania w pomieszczeniu.

 

Poleć znajomym

Dodaj komentarz

 (z http://)

Projekt i realizacja 2014 Dih
Pozycjonowanie: [email protected]