Mieszkanie w stylu angielskim w nowoczesnej odsłonie

Opublikowany: 2018-09-24 13:11:53
Kategorie: Porady , Wnętrza

Możliwości jest tak dużo, że nie sposób je wszystkie wymienić. Jednym z łatwiejszych sposobów mieszania stylów jest łączenie stylów klasycznych, dobrze wszystkim znanych z nowoczesnymi rozwiązaniami. Przykładem może być styl angielski w nowoczesnej odsłonie.

Styl angielski charakteryzuje się przytulnością, ciepłem i niekiedy rozwiązaniami zbliżonymi bardziej do stylu rustykalnego niż do nowoczesnych aranżacji. Natomiast styl nowoczesny to geometria, ład, sterylność i niekiedy futurystyczne kształty. Jak wiec połączyć te dwa odmienne nurty? I znów powtórzę zdanie: możliwości jest tak dużo...

Sofy w stylu prowansalskim

Na początku przypomnijmy jak wygląda klasyczny styl angielski. Dużo bieli to baza tego stylu. Biel jest na ścianach, suficie, postarzanych meblach. Ale jak wiadomo nurt ten jest synonimem przytulnego, ciepłego wnętrza, tak więc konieczne jest użycie innych kolorów i tu zaczyna się cała zabawa. Odcienie drewna na podłodze, motyw postarzanego drewna na meblach i dodatkach, pastelowe ciepłe kolory na tekstyliach, bibelotach i dekoracjach. Mile widziana jest też żywa zieleń w postaci flory zamieszkującej parapety. Ściany nie mogą być puste. Różne obrady czy dekoracje są wręcz niezbędne. Styl angielski to najlepiej widać w kuchniach. Drewniane postarzane, charakterystyczne meble. Szafki ze zdobionymi frontami, stół z przepięknymi nogami czy krzesła z typowym dla stylu krzyżakiem z listewek na oparciu. Ach... I oczywiście stojak na wino jak przystało na włoskie wnętrze. Wszelkie wzory i materiały muszą przywoływać na myśl naturę i ciepło słońca. Spośród wzorów najlepiej zdecydować się na wzory kwiatowe. Styl angielski ma działać na wyobraźnię tak, żeby każdy czuł się w takim wnętrzu jak na południu Anglii. Zobacz przykładowe meble w stylu angielskim na naszej stronie. 

Fotel w stylu prowansalskim

Meble w stylu nowoczesnym charakteryzują proste kształty, brak zbędnych ozdobników i funkcjonalne rozwiązania. We wzorach dominują geometryczne kształty w najróżniejszych odsłonach: w kilku kolorach, czarno-białe, w jednym kolorze ale tłoczone. Meble w stylu nowoczesnym, podobnie jak i całe wnętrza, mają być funkcjonalne. W tym stylu liczy się prostota i elegancja, a dekoracja we wnętrzu zwykle jest jedna, ale za to duża i wyraźna. W kuchni może to być dekoracyjna ściana miedzy blatami a górnymi szafkami. W salonie wystawny kominek lub duży, piękny obraz a w sypialni ściana wykończona biała cegiełka. Mieszkanie urządzone w nowoczesnym stylu ma spełniać jedno zadanie- mieszkanie ma być funkcjonalne. Wszystkie inne jego elementy są drugorzędne.


Jak więc połączyć te dwa style? Oczywiście rozwiązań jest wiele. Możemy balansować pomiedzy jednym i drugim nurtem mniej więcej w podobnych proporcjach, ale możemy również skłonić się bardziej na jedną ze stron. Skupmy się na przewadze stylu angielskiego.

Sofy w stylu prowanslaskim do salonu

Na początek baza. W obu stylach biel i szarość na ścianach jest odpowiednia. Możemy więc wszystkie ściany pomalować na biało, na jasny szary albo możemy część ścian pomalować białym a drugą część szarym. Pamiętać należy, że o ile biały pasuje do każdego pomieszczenia o tyle z szarym należy uważać w małych pomieszczeniach. Na podłogę świetnie nadadzą się motywy drewna. Mogą to być panele, kafle, płytki czy po prostu posadzka drewniana. Odcienie drewna mogą być dowolne. Ważne jest jednak, aby kolor ten współgrał z motywem drewna na meblach. Kolory powinny się lekko różnić odcieniem. Teraz należy wybrać meble. Dla stylu angielskiego odpowiednie będą meble postarzane, ale w tym przypadku lepiej będzie wybrać meble nowoczesne. Bryłowata jasna kanapa do salonu, łóżko do sypialni z prostym drewnianym wezgłowiem, czy stół do kuchni z prostymi, nieżłobionymi nogami. Warto jednak zdecydować się na jeden postarzany mebel dla ozdoby. Prowansję w salonie podkreśli piękna stara gablotka, lustro czy niewielka komoda. Takie połączenie sprawi, że mieszkanie będzie nowoczesne ale z nutka słońca. Jednak wybierając meble nowoczesne dobrzejesz styl angielski pokazać w dodatkach. Kwiecisty wzór na zasłonie i poduszkach, duży obraz winnicy czy stojak na wino będzie świetnym rozwiązaniem. Taka opcja jest świetna, jeżeli kiedyś w przyszłości planujemy zmienić styl aranżacji. Wówczas wystarczy zmienić tylko dodatki. Można też wybrać meble charakterystyczne dla stylu angielskiego, ale zrezygnować z dodatków.

Każda z możliwości aranżacji wnętrza jest dobra, pod warunkiem, że dobrze się czujemy w tym wnętrzu. Jeżeli komuś podoba się mieszkanie, które całkowicie odbiega od panującej mody czy ogólnie przyjętych zasad aranżacji to nie ma w tym nic złego. Ten tekst jest tylko przykładem aranżacji przestrzeni zgodnie z modą ale nie zgodnie z gustem każdej osoby. Bawcie się wystrojem wnętrz i cieszcie przebywaniem w miejscu, które sami stworzyliście.

Biurko w stylu prowansalskim

 

 

Poleć znajomym

Dodaj komentarz

 (z http://)

Projekt i realizacja 2014 Dih
Pozycjonowanie: [email protected]