Jak dobrać stelaż i materac do łóżka?

Opublikowany: 2017-08-29 15:09:17
Kategorie: Porady , Wnętrza

Łóżko to najważniejszy mebel w sypialni, dlatego do jego zakupu przykładamy bardzo dużą wagę. Ostatecznie od komfortowego snu zależy nasza energia do pracy i zadowolenie z życia. Meble oferowane przez producentów często sprzedawane są w wersji podstawowej, bez stelaża i materaca. Jak prawidłowo wybrać te produkty, aby komponowały się z łóżkiem?

materac

Standardowe wymiary łóżek

Podstawą wyboru właściwego stelaża i materaca są wymiary łóżka. Meble te produkowane są w kilku wymiarach, które są podobne u wszystkich producentów. Przyjmuje się, że typowe łóżko ma długość 200cm, co wynika z przeciętnego wzrostu ludzi. Osoby, dla których taki rozmiar jest zbyt mały, mają możliwość zamawiania mebli na wymiar. Będą one lepiej dostosowane do ich wzrostu. Ponieważ jednak jest to grupa nieliczna, do celów handlowych przygotowuje się standardy, które spełnia oczekiwania znaczącej części klientów. Takim standardem jest właśnie długość 200cm.

Inaczej przedstawia się kwestia szerokości oferowanych łóżek. Tu producenci stwarzają znacznie większe możliwości wyboru, zarówno dla singli, jak i dla par. szarość łóżka jednoosobowego też może być modyfikowana zależnie od tego, jaką posturę ma klient lub jak dużo lubi mieć przestrzeni do spania. Parametry łóżka dobierane są też do wielkości pomieszczeń. Często nawet 10 cm różnicy w szerokości pozwala na wstawienie takiego mebla do małego pokoju. Wśród standardowych szerokości dostępne są: 90, 100, 120, 140, 160, 180 i 200cm.

Wymiarowanie „pod materac”

Podawane przez producenta wymiary łóżek to tzw. wymiary „pod materac”, czyli odnoszące się do wewnętrznego otworu skrzyni, a nie do wielkości zewnętrznej łóżka. Różnice obejmują zazwyczaj kilka centymetrów, zależnie od tego, jaka jest konstrukcja łóżka i z jakich zostało wykonane materiałów. Przykładowo wielkie tapicerowane skrzynie nowoczesnych modeli często wyposażone są w szeroki rant, który miewa nawet kilkanaście centymetrów. Jeśli producent podaje, że mebel ma wymiary 160x200 cm, to taka będzie skrzynia materaca. Wielkość zewnętrzna może sięgać nawet 200x240cm. Jest to niezwykle istotne, kiedy łóżko jest wybierane do konkretnego miejsca w domu. Kierując się informacją o wymiarach można kupić mebel, który się tam po prostu nie zmieści.

Jak prawidłowo dobrać materac?

Wybór materaca na wielkość uzależniony jest od wymiarów samego łóżka. Wystarczy zajrzeć na stronę produktu lub zasięgnąć informacji u sprzedawcy, który poda zarówno wymiary wewnętrzne jak i zewnętrzne mebla. Materac powinien mieć taką samą wielkość, jak skrzynia łóżka. Większym problemem może być jego grubość, bowiem to ona przede wszystkim decyduje o komforcie wypoczynku. Przyjmuje się zasadę, że właściwie dobrany materac powinien być zagłębiony w skrzyni na co najmniej 3 cm, a optymalnym rozwiązaniem jest jego zagłębienie w 30-70% wysokości. Część wystająca ponad ramę łóżka powinna wynucić minimum 4 cm i maksimum 10 cm. Oznacza to, że jeśli głębokość skrzyni podana przez producenta wynosi 5 cm, materac powinien mieć grubość od 9 do 11 cm.

Jak dobrać stelaż do materaca?

Oprócz materaca do łóżka trzeba również dobrać odpowiedni stelaż. Jest to ażurowa konstrukcja, która układa się na powierzchni skrzyni, aby stanowiła podporę dla materaca. Bez stelaża ten ostatni po prostu zapadłby się do wnętrza i uniemożliwił sen. Chociaż można znaleźć bardzo wiele rad dotyczących wyboru zdrowego materaca, nieliczni zdają sobie sprawę, że na ten komfort składają się też inne elementy łóżka. Przy najbardziej miękkim materacu mało elastyczny, sztywny stelaż negatywnie wpłynie na wygodę. Do najistotniejszych cech stelaża zalicza się:

  • - elastyczność konstrukcji,
  • - liczbę i zagęszczenie listewek,
  • - maksymalne obciążenie,
  • - wysokość.

Niektóre stelaże wyposażone są też sterowanie elektryczne, które umożliwia wygodne podnoszenie zagłówka do wymaganej pozycji. Na rynku dostępne są dziesiątki modeli takich konstrukcji, a także kilka standardowych szerokości, z których największa wynosi 120 cm. Wybór stelaża nie jest łatwy, dlatego w tej kwestii najlepiej zdać się na specjalistów zwłaszcza, jeśli konieczne jest jego dopasowanie do dwuosobowego łóżka. 

Poleć znajomym

Dodaj komentarz

 (z http://)

Projekt i realizacja 2014 Dih
Pozycjonowanie: [email protected]