Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?

Opublikowany: 2017-08-29 14:53:28
Kategorie: Aranżacje , Wnętrza

Skandynawia to kraina surowa, kojarząca się z dziką przyrodą, prostotą formy i chłodem. Wszystkie te naturalne cechy reprezentuje styl skandynawski wykorzystywany w urządzaniu wnętrz. Dominuje w nim przestrzeń, umiarkowana ilość dekoracji, naturalne tkaniny i jasne kolory. Jednym z najważniejszych elementów aranżacji w tym stylu są meble. Co najlepiej sprawdzi się w skandynawskim wnętrzu?

Sofa do skandynawskiego salonu

Światło we wnętrzach

Najważniejszą cechą tego sposobu aranżacji jest zapewnienie jak największej ilości światła. Skandynawia leży stosunkowo blisko koła podbiegunowego, więc niewiele tam słońca, a dni bywają krótkie, dlatego w stylu skandynawskim ważne jest wszystko, co rozświetla. Będą to na przykład duże, niezasłonięte firanami okna oraz jasne pastelowe kolory, dzięki którym pomieszczenie rozjaśnia się optycznie. Styl skandynawski to także prostota. Nie znajdzie się tu mebli z rzeźbionymi poręczami, falbaniastych poduszek czy pozłacanych ram obrazów. Dominuje naturalne drewno, sklejka, biel pomieszczeń, urozmaicanych jasnymi dodatkami. To, co cechuje styl z północy to także oszczędność kosztów. Wnętrze w takiej aranżacji można urządzić bez dużych nakładów finansowych, wykorzystując meble z surowego drewna i naturalne materiały. Z powodzeniem można też wykorzystać stare drewniane meble, znalezione na strychu. Wystarczy odświeżyć je trochę, pobielić farbą akrylową i przetrzeć krawędzie. Trwałości doda im też woskowanie.

Prosty, jasny i ekologiczny salon

Meble w stylu skandynawskim charakteryzuje prostota w połączeniu z komfortem. Centralną częścią salonu jest duża, przestronna kanapa, której towarzyszy stolik kawowy. To idealny zestaw, który pozwala na wspólne spotkania rodzinne oraz wypoczynek po często ciężkiej pracy fizycznej. Skandynawskie meble do salonu uzupełniają regały i biblioteczki. Najczęściej są one wykonane z surowego drewna, delikatnie bielonego lub też celowo postarzanego, dla osiągnięcia ciekawych stylistycznie efektów. Jak w każdym pomieszczeniu tak i w salonie dominuje prostota oraz naturalność. Jasne kolory tapicerki urozmaica się kapami, kocami i poduszkami z lnu oraz naturalnych płócien. Obok bieli pojawiają się akcenty niebieskie i zielone, a niekiedy też w innych pastelowych kolorach. Do siedzenia przeznaczane są zarówno tradycyjne krzesła drewniane, zazwyczaj o geometrycznej formie, ciężkie i pozbawione ozdób, jak i miękkie pufy. Te ostatnie wykonane z naturalnych tkanin są duże, jasne i bardzo wygodne. Stosunkowo rzadko w salonie pojawiają się fotele, natomiast niemal obowiązkowa jest nawet niewielka komoda. Tradycyjne powinna być biała i postarzona.

Kliknij tutaj aby zobaczyć dostępne sofy skandynawskie w naszym sklepie. 

Sofa skandynawska

Jadalnia królową domu

Urządzanie mieszkania w stylu skandynawskim to przede wszystkim zwrócenie uwagi na pomieszczenie, w którym spożywa się posiłki. Z natury tego regionu wynika, że jadalnia jest najistotniejszym miejscem w domu. Skandynawowie lubią jeść i są domatorami. Znając warunki tamtejszego społeczeństwa łatwo zauważyć, że znakomita większość ludzi mieszka w domach, więc centralnym miejscem jest duża kuchnia i jadalnia. Jak na jadalnię przystało najważniejszym meblem w tym pomieszczeniu jest stół. W tradycyjnych domach właśnie wokół niego skupia się życie rodzinne. Nie służy on wyłącznie do jedzenia, ale czyta się przy nim, uczy, wykonuje prace domowe. To tradycja, która zachowała się jeszcze z czasów, gdy kuchnie były jedynym ciepłym miejscem w domu. Styl skandynawski w kuchni to także proste, naturalne meble, a przede wszystkim funkcjonalne sprzęty. Wszystko tradycyjnie utrzymane jest w jasnych tonacjach bieli, pastelowego błękitu czy zieleni, albo naturalnego drewna.

Poleć znajomym

Dodaj komentarz

 (z http://)

Projekt i realizacja 2014 Dih
Pozycjonowanie: [email protected]