Sofa Chesterfield – ikona meblarstwa o brytyjskich korzeniach

Opublikowany: 2017-08-29 12:38:04
Kategorie: Aranżacje , Wnętrza

Meble w stylu Chesterfield od dłuższego już czasu cieszą się popularnością dekoratorów wnętrz i ich właścicieli. Te wyjątkowe kompozycje należą do przeszłości, dlatego najczęściej pojawiają się w aranżacjach retro, w stylu angielskim lub kolonialnym. Sofa Chesterfield – obok mebli w klimacie ludwikowskim – jest najlepiej rozpoznawalnym modelem w historii meblarstwa.

Żółta sofa chesterfield

Skąd się wzięła sofa Chesterfield?

Chesterfield jako styl meblarski zawdzięcza swoją nazwę geografii, gdyż pierwszy model, jaki zapoczątkował jego popularność, powstał z inicjatywy brytyjskiego polityka i dyplomaty, Philipa Dormera Stanhope – hrabiego Chesterfield. Inicjator cieszącego się do dziś popularnością stylu, zlecił zatrudnionemu rzemieślnikowi wykonanie takiego mebla, w którym będzie mógł komfortowo wypoczywać, ale jednocześnie zachowa godną szlachcica, wyprostowaną postawę. Hrabiemu zależało też, aby mebel prezentował się nienagannie w każdej sytuacji, a tapicerka pozostawała napięta i nie marszczyła się. Hrabiemu styl zawdzięcza swoją nazwę natomiast nikt już nie pamięta nazwiska rzemieślnika, który mebel wykonał i tym samym zapoczątkował nową modę w Wielkiej Brytanii.

Mebel być może nie przetrwałby do naszych czasów, gdyby nie gorliwość jednego ze służących hrabiego. Kiedy leżącego na łożu śmierci szlachcica odwiedził przyjaciel, hrabia powiedział do służącego: daj panu Dayrolls krzesło…. Zdania nie dokończył, bowiem zmarł. Wierny służący spełnił wolę swojego pana, odnosząc wspomniany fotel do domu gościa. Historia ta jest uznawana za dzieje stylu, ale zapewne wiele jej szczegółów jest jedynie legendą.

Mebel tak brytyjski, jak żaden inny

Sofa Chesterfield ma swoją ciekawą historię, która nie musi być do końca prawdziwa. Faktem jest jednak, że pierwsze krzesło w tym stylu powstało właśnie w Wielkiej Brytanii, a swoją nazwę zawdzięcza wielkiemu brytyjskiemu rodowi. Obowiązkowo tworzone w XIX wieku meble tapicerowane były skórą, dlatego tak bardzo kojarzą się z charakterystycznym klimatem gabinetowym i salonami, w których możni panowie rozprawiali o polityce przy cygarach i brandy. Brytyjskość mebla wynika też stąd, że jest on ponad wszystko elegancki i zmusza niemal do utrzymywania królewskiej postawy, która jest wpisana w kulturę i obyczaje tego narodu.

Styl Chesterfield tak przywiązał się do brytyjskiej kultury i stylu dekorowania wnętrz, że wraz z przedstawicielami tego narodu trafił do kolonii na Dalekim Wschodzie i w Ameryce Południowej. Nieco zmodyfikowana sofa tapicerowana skóra i pikowana w charakterystyczny sposób doskonale komponowała się z ciężkimi, ciemnymi meblami drewnianymi, jakie do dziś definiują styl kolonialny.

 Stylizowana sofa chesterfield

Cechy, które definiują styl Chesterfield

Klasyczne meble w stylu Chesterfield wyróżniają się formą, która przypomina wyokrągloną na narożnikach kostkę, pozbawioną przedniej i górnej ścianki. Ten z pozoru bardzo prosty kształt nie jest wcale schematyczny i nijaki, bowiem istotę stylu stanowią wykończenia oraz charakterystyczne pikowanie. Dzięki niemu nawet duże sofy wydają się wyjątkowo bogate. Takie wrażenie tworzą duże dekoracyjne guziki, umieszczane w miejscu pikowania. Mnóstwo małych, trapezoidalnych poduszeczek, guzików, obszyć i często także nabijanych ozdobnych gwoździ sprawia, że każdy mebel jest wyjątkowo dekoracyjny. Klasyczna sofa Chesterfield przypomina suknię ślubną, w której z wyjątkową starannością zadbano o setki detali.

Drugim elementem, który definiuje tego typu meble jest charakterystyczne wywinięcie na zewnątrz wszystkich krawędzi boków i oparć. Wywinięcia są bardzo szerokie, dlatego można na nich wygodnie oprzeć rękę. Swoim kształtem nawiązują one nieco do wykończenia antycznych kolumn z charakterystycznymi grzywami u szczytu.

Wariacje na temat sofy Chesterfield

Jak w większości stylów z przeszłości tradycyjne wzory mebli współcześnie są modyfikowane i dostosowywane do nowych wymogów oraz oczekiwań klientów. Jednym ze stylów, który zaczerpnął inspirację w Chesterfieldach jest glamour, w którym często pojawiają się charakterystyczne pikowane sofy i fotele. Elementem, który podlega modyfikacjom, jest tapicerka. Dawno już zastąpiono klasyczną skórę tekstyliami. W wyjątkowo eleganckich salonach pojawiają się modele wykańczane aksamitami i dekorowane kryształowymi guzikami. Przemiany dokonują się też w ogólnej bryle mebla. Sofa Chesterfield zyskuje wysokie oparcie, niskie, delikatniejsze podłokietniki, często rozchylone na boli, oraz falujący i niejednolity kształt krawędzi. Zmienia się też wysokość nóżek.

Modyfikacje nie są jedynie chęcią zmiany utartego modelu, ale tez próbą dostosowania go do nowych wnętrz i innych oczekiwań ich właścicieli. Dziś nikt już nie chce mieszkać w ciemnym, wykończonym skóra i wyposażonym w ciężkie meble salonie. Styl Chesterfield jednak wciąż się podoba ze względu na jego elegancję i dekoracyjność, dlatego dodaje się lekkości sofom, zmienia ich tapicerkę na weselszą i przyjemniejszą w dotyku oraz urozmaica rozmiary. Dzięki tym zmianom wynalazek brytyjskiego hrabiego przetrwa kolejne 250 lat.

Poleć znajomym

Dodaj komentarz

 (z http://)

Projekt i realizacja 2014 Dih
Pozycjonowanie: [email protected]